Історична година у Галицькій бібліотеці

«За честь, за славу, за народ». Саме таку назву мав інформаційно-патріотичний захід, який відбувся у Галицькій центральній районній бібліотеці.  Модератором його проведення стала бібліотекар Богдана Кривоніс, котра і вела захід. Його тематика була присвячена 105-тій річниці створення Легіону Українських Січових Стрільців та  100-річчю утворення Української Галицької Армії.

Для участі в історичній годині були запрошені співробітники Національного заповідника «Давній Галич» Іван Драбчук та Марія Костик. А їх слухачами стали учні 10 класу  Галицького академічного ліцею, які прийшли  до «храму книг» зі своїми наставниками Оксаною Крет та Людмилою Ваврищук.

Історик-краєзнавець, провідний редактор інформаційно-видавничого сектора установи І. Драбчук розповів про етапи становлення українських військових формувань початку ХХ століття, зокрема зупинився на історії створення Легіону Українських Січових Стрільців. У своєму виступі дослідник галицької минувшини зупинився і на постатях тогочасся, які були пов’язані із м.Галичем та околицею. Розказав він і про історію стрілецької могили, котра знаходиться недалеко його рідного села Сілець і не є символічним насипом, а справжнім похованням із 1915 року.  Також, щоб зацікавити слухачів, відомий краєзнавець розповів, що на старому галицькому цвинтарі є поховання сотника УГА Фердинанда Балицького та підполковника медичної служби цього військового формування Амброзія Юркевича. Але якщо про першого вдалося відшукати хоча б якусь інформацію, то про другого наразі невідомо нічого. Однак дослідницькі пошуки продовжуються.

Завідувач науково-дослідного відділу Національного заповідника «Давній Галич» Марія Костик зупинилася на військових подіях, пов’язаних із створенням та боротьбою за державну незалежність Української Галицької армії. Історик  спробувала з’ясувати причинно-наслідкові  зв‘язки, котрі виникали на тернистому шляху цієї армії, яка з Галичини змушена була вирушити у Велику Україну і там розчинитися серед інших військових угрупувань. Розповідала авторка і про роди війсь УГА, зокрема наголосила, що сильними її складовими були артилерія та летунство, а слабкими - розвідка і кіннота. Також М. Костик зупинилася на окремих постатях, завдяки котрим про таку армію, як УГА, було відомо у Європі. Це наш земляк Дмитро Вітовський, Михайло Омелянович-Павленко, Олександр Греков, Мирон Тарнавський, Осип Микитка, Альфред Шаманек та інші.

На завершення заходу Б.Кривоніс продемонструвала нові та старі видання,  присвячені даній тематиці. А присутні учні прочитали кілька віршів про боротьбу січовиків та україсько-галицьких армійців. Учителі подякували науковцям і додали, що ці теми учні вивчають за шкільною програмою. Тож додаткова та цікаво подана інформація завжди є доречною.

Іван ГОРОЩУК

Галерея зображень

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:9394

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:17769

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:7327

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:7922