Настінний календар на 2019 р. присвячено металевому мосту на р. Дністер в Галичі

Популяризувати історію рідного краю, цікаві пам’ятки та об’єкти можна в різній формі – важливо привернути увагу та зберегти зацікавлення. Одним з таких засобів є настінні календарі, які  доступні загалу і в стислій формі дають достовірну інформацію про пам’ятку.

В жовтні 2018 р. побачив світ настінний календар «Металевий міст на р. Дністер в Галичі». Він присвячений цій пам’ятці містобудування і архітектури, яка датується 1906–1910 рр.; пам’ятці, яка є відомим туристичним об’єктом міста і елементом діючої транспортної інфраструктури міста; одним з улюблених місць відвідувань галичан та гостей Галича.

Видання стало підсумком піврічної роботи дослідників щодо підготовки інформативних довідок та підбору фотографій, присвячених цьому об’єкту. Над календарем працювали наукові співробітники відділу охорони культурної спадщини Національного заповідника «Давній Галич» Володимир Козелківський (авторське оформлення та дизайн) та Андрій Чемеринський (текст і світлини).

Концепція календаря полягає в тому, щоб користувач зміг самостійно отримати як цілісну інформацію про цю інженерну споруду у формі текстового матеріалу, так і міг візуалізувати історію мосту в різних періодах його історії. Структурно сторінка складається з кількох елементів: основного зображення з підписом; додаткового зображення (яке може акцентувати увагу на певних подіях чи елементах) та календарної сітки.

Календар виконано у форматі А3, він складається з 14 сторінок та включає близько чотирьох десятків ілюстрацій. Ряд світлин є досить унікальними і оприлюднені вперше – вони отримані з приватних архівів і придбані за кордоном. Зокрема, можна буде довідатися, як виглядали втрачені на даний момент металеві шильди фабрики Зєлєнєвського, яка будувала міст (були встановлені на мостових фермах з північного та південного боків, при в’їзді).

Кожен місяць календаря присвячений певним подіям, які згруповані в блоки. Користувач зможе побачити перші світлини мосту, здійснені під час будівельних робіт; оцінити масштаби його руйнувань як австрійськими, так і російськими військами під час Першої світової війни; фотографії мосту з висоти пташиного лету після відновлювальних робіт у період ІІ Речі Посполитої, довідатися про підривників мосту в період радянсько-німецької війни, отримати досі невідомі дані про відновлення мосту в 1941–1942 рр. – і дійти до сучасного періоду його експлуатації.

Окрім популяризаційного завдання щодо мосту як пам’ятки містобудування і архітектури, видання виконує і роль меморіального проекту. Його присвячено 60-річчю з дня народження співробітника Національного заповідника «Давній Галич» Ярослава Поташника (1959–2018), який у попередніх роках докладав зусиль для появи подібних видань. Для багатьох буде цікавою його біографія, якій присвячено одну з сторінок видання.

Таким чином, видання стало першим тематичним проектом, присвяченим окремо взятій пам’ятці, і є черговим кроком в справі дослідження міської історії Галича ХХ століття. Разом з тим, воно продовжило «лінійку» видань, які побачили світ у попередні роки – «Галич у давній гравюрі» (2016), «Цісарсько-королівський Галич у давній листівці» (2017), «Міжвоєнний Галич: 1918–1939 рр. у давній листівці» (2018).

Календар побачив світ завдяки фінансовій підтримці Галицької міської ради та її очільника, міського голови Ореста Трачика.

А. Чемеринський

Галерея зображень

back to top