На кладовищі періоду ПСВ у Галичі встановлено анотаційну таблицю

8 травня 2019 р. в м. Галичі на військовому кладовищі цісарських військовиків встановлено анотаційну таблицю.

Даний захід здійснено завдяки реалізації проекту «Велика війна: поховання та історична пам'ять» (координатор С.Адамович) за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду та сприяння Національного заповідника «Давній Галич».

Анотаційна таблиця виготовлена за зразком, які встановлені на європейських військових меморіалах. Її основне завдання – ознакування місця та надання початкової інформації про місце тим, хто хочуть вшанувати полеглих.

Таблиця у верхній частині містить дві унікальні фотографії даного кладовища, зроблені в час його закладення – у 1915 та 1916 рр. На першій світлині зафіксовано кладовище з земляними гробівцями та встановленими дерев’яними, березовими хрестами. Цікаво, що на той час кожен гробівець мав пам’ятну табличку з фіксацією імені та прізвища, дат народження і смерті (які в пізніших часах були втрачені). Друга світлина подає пізніше зображення – коли кладовище уже було облаштоване. На ній бачимо дерев’яну огорожу та вхідну браму. Саме ця світлина стала зразком для первинних відновлювальних робіт даних конструкцій у 2018 р.

Текст таблиці двомовний – виконано українською та англійською мовою (текст та фото А.Чемеринський). Зміст історичної довідки:

«Місце пам’яті. Memory place.

Військовий цвинтар Першої світової війни (1914-1918) м. Галич

У 1914 - 17 рр. Галич був важливим стратегічним пунктом – одним з фортифікаційних укріплень Габсбурзької імперії, місцем переправи через р. Дністер.

Бої за місто з росіянами відбувалися під час Галицької (1914), Горлицької (1915), Брусиловської (1916) операцій та наступу Керенського (1917).

28 червня 1915 р., після звільнення міста від РІА, на міській ратуші УСС підняли національний стяг.

На цвинтарі поховані військовослужбовці австро-угорської та німецької армій, які загинули в боях і померли від ран та хвороб у 1915 – 17 рр.

Благоустрій цвинтаря вперше здійснено в 20 – их рр. ХХ ст.

На даній території збережено 329 поховань військовиків різних національностей (українців, угорців, чехів, поляків, німців, євреїв та ін.). Згідно архівів, у 1915 р. поховано близько 110 осіб, 1916 – 16, 1917 – 1.

Встановлено прізвища 127 полеглих, в тому числі 2 легіонерів Українського Січового Стрілецтва.

Цвинтар є пам’яткою історії.

 

Проект «Велика війна: поховання та історична пам’ять»

за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду 2019 р.».

 

У нижній частині таблиці розміщено логотипи партнерів проекту, які опікуються даною проблематикою. Зокрема, «Polski Zespol Humanitarny», «Поступовий гурт франківців», «KDIF», «Maguar kulturalis oktatasi kozpont», «Komunitna nadacia Bardejow».

У роботах з встановлення анотаційної таблиці прийняли участь Лаврук Тарас (Івано-Франківськ), Яневич Богдан (Калуш), Чемеринський Андрій (Галич).

Слід зазначити, що в рамках проекту «Велика війна: поховання та історична пам'ять» було здійснено один з етапів благоустрою та прибирання галицького військового меморіалу (вересень 2018 р.). До робіт були залучені, як волонтери з усієї області, так і зокрема, міста Галича.

Роботи над благоустроєм даного меморіалу ще дуже багато, зрештою, дана праця не є одноразовою – кладовище потребує постійного догляду та прибирання. Реально це можна здійснювати спільними зусиллями всіх зацікавлених та небайдужих осіб.

Встановлення анотаційної таблиці є черговим і важливим кроком для збереження нашої історичної спадщини, її популяризації, а насамперед для вшанування тих, які давно забуті не тільки в суспільних спогадах, а й власних родинах.

А.Чемеринський

 

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. була створена Комплексна науково-дослідна експедиція Заповідника.Науковим консультантом ек...

28 бер. 2011 Hits:9587

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:18031

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:7417

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:8096