Перша літописна згадка про храм Святої Богородиці (Приснодіви Марії), або ж Успенський собор, пов’язана з похованням тут 1187 р. князя Ярослава Осмомисла. Інші письмові джерела розповідають про урочистості з нагоди церемонії вокняження в Галичі Данила Романовича у 1208 і 1239 рр., а також про коронування королевича Коломана на короля Галичини 1215 р.

Біля присілку Четверки, що в Крилосі, на полі Церквиська на лівому березі Лукви, Л. Лаврецький за участю І. Шараневича у 1884-1885 роках розкопав фундамент видовженої однонавної білокам’яної церкви. Розкопані руїни І. Шараневич вважав храмом Благовіщення.

Несподівана знахідка кам'яної плити в урочищі Царинка на початку 1986 року посприяла відкриття залишків ще однієї невідмої археологічної пам’ятки давнього Галича. Експедиція львівських археологів виявила тут залишки середньої за величиною але багатою за оздобою церкви, а точніше храму-усипальниці на Царинці.

 

В урочищі Воскресенське, навпроти Крилоського городища, на правому боці Мозолевого потоку на невисокому пагорбі (8-12 м), знаходиться фундамент Воскресенської ротонди. Власне привабливі зовнішні риси горбка та його загадкова назва зацікавили ще перших дослідників літописного Галича.

 

Колишній митрополичий ліс Діброва простягається вздовж правого берега Лімниці на захід від Крилоса. В часи давнього Галича ця територія була вільна від лісу, на що вказують виявлені тут курганні поховання ІХ-Х ст. 1882 року Л. Лаврецький та І. Шараневич виявили тут масивний фундамент чотистовпної триапсидної кам’яної церкви.

На пагорбі Убіч, відрізаному від Крилоської гори Мозолевим потоком, де тепер проходить гостинець з Галича до Івано-Франківська, міститься урочище Прокаліїв сад. Тут, з давніх часів до середини ХVІІІ ст., існував монастир з білокам’яним храмом пророка Іллі.
Перші розкопки втраченої споруди провели Л. Лаврецький та І. Шараневич у 1886-1887 рр. Виявилось, що це була ротонда, до якої з заходу прилягав прямокутний притвір, а зі сходу – півкругла апсида. Під час досліджень було знайдено архітектурні деталі храму, фресковий розпис, церковний інвентар та залишки кам’яного саркофагу. Своїм плануванням, будівельними особливостями та декором собор ілюструє жваві взаємини галицької архітектурної школи із західноєвропейським зодчеством.

 

Експедиції

Експедиції

У 2000 р. в Національному заповіднику «Давній Галич» була створена Комплексна науково-дослідна експе...

28 бер. 2011 Hits:13637

Архітектура

Галицький замок

Визначний історик, один з дослідників давнього Галича А. Петрушевич навіть вважав, що на Замковій го...

05 квіт. 2011 Hits:23410

Костел кармелітів

Під час війни 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані й запустіли. Фундатором відбудови ...

02 квіт. 2011 Hits:9367

Церква Різдва Христового

Нікому з дослідників ще не поталанило встановити дати побудови церкви, хоча наукові пошуки тривають ...

02 квіт. 2011 Hits:10640